İNSANLARI TANIMADA BİR ÖLÇÜ

” Bu kapıdan kol ve kanat kırılmadan geçilmez.Eşten, dostdan, sevgiliden ayrılmadan geçilmez. ”
Necip Fazıl Kısakürek

Mevlana bir gün talabeleri ile gezmektedir. O esnada birbiriyle oynaşan köpek yavrularını gösteren bir talebe, ‘İnsanlar kardeşliği hiç olmazsa bunlardan öğrenmeli.’ der.Mevlana, bu ham düşünceyeşu bilgelikle cevap verir; ”Aralarına bir kemik at , kardeşliği o zaman görürsün.” Bu anekdot, nice müsbet görünümlü insanların negatif yönlerini göstermesi ve işaretlemesi bakımından çok önemlidir. Bazı insanlar vardır, dış görünüşü itibariyla hep olumluluk sergilemektedirler.

Halbuki iç dünyaları nice menfiliklerin cümbüş yeridir. Ama bu menfi duyguların dışa yansımasına sebep olacak bir uyarıyla karşılaşmadıkları için çevreleri onların menfi taraflarını göremez ve bilemez. Dolayısıylada o insan, etrafındakiler tarafından bir güzellikler kaynağı gibi kabullenilir. Ne var ki durum, hiçde öyle değildir.Bazen en küçük uyarılar bile onların içlerindeki mağara adamının dışarıya çıkmasına yeter ve çok kerede onu bir daha aynı yere sokmak, gizlemek, saklamak da mümkün olmaz.

Çevremize baktığımızda bu tür vak’aların nice örneklerini görürüz.Bu sebeple, sadece kişilerin bize yansıyan davranışlarına bakıp onlar hakkında müspet veya menfi bir hükme varmak eksik bir yaklaşım olur ve bazen de bu durum, bizi çeşitli yanlışlıklara sürükleyebilir

alıntıdır.

Rabbim sürüklendiğim yanlışlıklardan sana sığınırım.AMİN.

Reklamlar

~ tarafından kutaysevgi Ekim 16, 2007.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: