DARGINLIK (Ayet ve hadisler)

EY İMAN EDENLER, ZANDAN ÇOK KAÇININ; ÇÜNKÜ ZANNIN BİR KISMI GÜNAHTIR. TECESSÜS ETMEYİN (BİRBİRİNİZİN GİZLİ YÖNLERİNİ ARAŞTIRMAYIN). KİMİNİZ KİMİNİZİN GIYBETİNİ YAPMASIN (ARKASINDAN ÇEKİŞTİRMESİN.) SİZDEN BİRİNİZ, ÖLÜ KARDEŞİNİN ETİNİ YEMEYİ SEVER Mİ? İŞTE, BUNDAN TİKSİNDİNİZ. ALLAH’TAN KORKUP-SAKININ. ŞÜPHESİZ ALLAH, TEVBELERİ KABUL EDENDİR, ÇOK ESİRGEYENDİR.
(HUCURAT SURESİ / 12)

Ey iman edenler, Allah’a itaat edin; elçiye itaat edin ve sizden olan emir sahiplerine de. Eğer bir şeyde anlaşmazlığa düşerseniz, artık onu Allah’a ve elçisine döndürün. Şayet Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsanız. Bu,hayırlı ve sonuç bakımından daha güzeldir.
(NİSA SURESİ / 59)

KÖTÜLÜĞÜN KARŞILIĞI, ONUN MİSLİ (BENZERİ) OLAN KÖTÜLÜKTÜR. AMA KİM AFFEDER VE ISLAH EDERSE (DİRLİĞİ KURUP-SAĞLARSA) ARTIK ONUN ECRİ ALLAH’A AİTTİR. GERÇEKTEN O, ZALİMLERİ SEVMEZ.
(ŞURA SURESİ / 40)

“Birbirinize haset etmeyiniz. Birbirinizin aleyhinde fiyatları kızıştırarak necş yapmayın (alışverişte birbirinizi aldatmayınız) Birbirinize buğz etmeyiniz. Birbirinize sırt çevirip dargın durmayınız. Birbirinizin pazarlığı bitmiş alışverişini bozmayınız. (Birbirinizin alışverişi üzerine alışveriş yapmayınız)”
(Buharî, K. Edep 7/88; Müslim, K. Birr 4/1986)

ONLAR, BOLLUKTA DA, DARLIKTA DA İNFAK EDENLER, ÖFKELERİNİ YENENLER VE İNSANLAR (DAKİ HAKLARIN)DAN BAĞIŞLAMA İLE (VAZ) GEÇENLERDİR. ALLAH, İYİLİK YAPANLARI SEVER. (AL-İ İMRAN SURESİ / 134)

Rasûlullah efendimiz şöyle buyuruyor:
“Ey Allah’ın kulları! Kardeş olunuz! Müslüman, müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, sıkıntı anında onu kendi haline terk etmez. Ona yalan söyleyip aldatmaz. Onu küçük görmez. (Üç defa göğsüne vurarak) Takva işte buradadır.

Söz taşıyanlar (cezalarını çekmeden ya da affedilmedikçe) cennete giremezler.(Müslim, Îmân, 168; Tirmizî, Birr, 79)

“Bir kimse Müslüman kardeşi ile bir sene küs durursa onun kanını dökmüş gibi günaha girmiş olur.” (Riyazüssalihin)

Reklamlar

~ tarafından kutaysevgi Ekim 17, 2007.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: