müslümanların çalışması nasıl olmalıdır?

Müslümanlar, gerçek ilim ehliyle beraber olduklarında gerçek âlimlerden istifade ettiklerinde doğruyu görür, doğruyu anlar, doğruyu yapmaya gayret ederler. Efendimiz aleyhisselatü vesselam da dualarında daima doğru olanı öğrenip doğru olanı yapmayı ve batıl olandan da sakınmayı Cenab-ı Hak’tan niyaz buyurmuş.

Zamanımızda pek çok âlim geçinen müfsitler var bozguncular var. Bu bozguncuların yazdıkları ve yaptıkları daima insanları aldatmak ve yanıltmak içindir. Bunlar için Zeki Hocamızdan aynen şunu duymuştum, buyurdular ki; “Onlar hem sapık, hem saptırıcı. Böylelerinden hazer etmek, uzak durmak gerekir.”

Doğruyu bulabilmek için evvela yaşantıya bakmak lazım. O yaşantı eğer gerçekten İslam’a uygun ise, onu söyleyen kişi eğer İslam’ı güzel yaşıyor ise onun söyledikleri kendisine yaramış fayda vermiş demektir. Ama kendisi başka türlü söyler, başka türlü yaşarsa Cenab-ı Hak Celle celalehu Hazretleri buyuruyor ki; “Ben kulumun kalbiyle ameli arasındayım ve devamlı kulumu gözetim altında bulunduruyorum.”

Müslümanın evvela hayırlı kimselerle beraber olması, bilhassa hocalarının, önderlerinin hayırlı olması ve onları bu yaşantılarından dolayı örnek edinmesi gerekir. Örneklik çok önemlidir. Efendimiz aleyhisselatü vesselamın ashab-ı kiram üzerindeki müessiriyetinin, tesirinin çok fazla olmasının sebebi söylediklerini bizatihi yaşamasıdır. O, hakikaten ashab-ı kirama cihadı emrettiği zaman en önde cihadı kendisi yapmış, asla perva etmemiştir. Hatta ashabın korktukları, kaçtıkları zamanda Efendimiz aleyhisselatü vesselam asla bir adım geriye atmamış düşmana karşı en güçlü direnciyle karşı çıkmıştır. Yine Efendimiz aleyhisselatü vesselam cömertliği tavsiye buyurduğu zaman en ziyade cömertliği ve yardımı bizatihi kendisi yapmış örnek, yani nümuney-i imtisal olmuştur.

Aile reisi olarak Efendimiz aleyhisselatü vesselam “aranızda en hayırlılarınız ehline hayırlı olandır.” Yani aile efradına hayırlı olandır buyuruyor ve sonra devam buyuruyor “ve ben aile efradıma sizin aranızda en hayırlısıyım”.

Efendimiz aleyhisselatü vesselam Allah korkusunu tavsiye buyurduğunda buyuruyor ki; “Sizin aranızda en ziyade Allah’tan korkan benim.” Allah sevgisinden bahsettiğinde de; “En ziyade Allah’ı seven benim” bu sebeple ittika bakımından sizin beni örnek edinmeniz gerekir buyuruyor.

Bunu Cenab-ı Hak da Kur’an-ı Kerim’de Ahzab suresinde beyan buyuruyor; “Sizin aranızda örnek edinmeniz gereken Allah’ın habibi vardır. O’nu siz örnek edindiğiniz zaman asla yolunuzdan sapmazsınız.”

Efendimiz son zamanında iki şeyi tavsiye etmiş, “Allah’ın kitabı Kur’an-ı Kerim ve benim sünnetlerim buyurmuş, eğer onlara bağlı kalırsanız yolunuzu şaşırmazsınız.”

Efendimiz aleyhisselatü vesselam da insanlara karşı daima merhametli davranmış ve onların hatalarını kusurlarını bağışlamıştır. Cenab-ı Allah Habib-i edibini Âl-i İmran suresinde böylece övüyor, buyuruyor ki:

“Eğer sen sert, kaba incitici, dışlayıcı, hor görücü olsaydın etrafından dağılır giderlerdi ama sen öyle değilsin. Sen Allah tarafından onlar için bir rahmet olarak gönderildin öyleyse onları bağışla, onlar için istiğfar et ve onlara istişare buyur.”

Yazan Mehmet Temiz

Reklamlar

~ tarafından kutaysevgi Ekim 20, 2007.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: