…VE ALLAH YÜREĞİ YARATTI!…

“ Kendilerine meyil ve ülfet edesiniz, kaynaşasınız diye size kendi (cinsi) niz’den eşler yaratıp da aranızda sevgi ve merhamet takdir etmesi O’nun (varlığının ve rahmetinin) delillerindendir. Doğrusu bunda iyi düşünen bir kavim(akledenler) için ibretler vardır” (Rum Suresi. Ayet: 21)

“… ve Allah insanı yaratmayı diledi…”
O’nu eşref-i mahlukat yaptı. Yüreğinin mayasına muhabbet kattı. Muhabbet insana yaşama sevinci veren sıcacık, kıpır kıpır bir duyguydu, yalnızlığa dayanamazdı, yalnız soluk alamazdı.Halleşecek dost arardı. Sefer halinde olduğu yalnızlık çölünde amansız sancılarla kıvranmaya başladı…
Vedûd olan Mevla o’nun bu haline Rahmet nazarıyla baktı. Sonra da lütfettiği rûhî, duygusal ve fizîkî gereksinimlere latif bir aks’ı sedâ olarak o’nu kendisine meyil ve ülfet edebileceği bir can ile nasiplendirdi; kadını yarattı. Sevmeyi ve sevilmeyi de ömür boyu sürsün diye gönüllerine gıda yaptı.
Her iki can da bir diğeri için; eş, dost, arkadaş, sevgili; hayatı daha latif, leziz ve huzurlu yaşayabilmek için bir yürek coşkusu olarak yaratılmıştı.
Her iki can da bir diğeri için; muhabbetle sarıp sarmalayan, günah kirlerinden koruyan birer elbise, hayat denizindeki olumsuz çalkantılardan kaçıp sığındıkları güvenli birer liman, hayatın zor yokuşlarında ki yorgunluklar için dizlerine derman, hüzne ve hicrana düştüklerinde şefkatle açılan mûnis birer kucak, mutluluk ve coşkularında ise takındıkları ipekten birer kanat oldular.
Kucakladılar her iki can da birbirlerini bütün içtenlikleriyle. Büyüdükçe büyüdü o efsunlu iklimde sevgi. Kalp bu büyüme karşısında duramaz oldu yerinde, sanki bütün hücrelerinin diliyle yakardı Rabbine. O’ da aşkı kanat olarak taktı kalbe.
O gün bu gündür aşka düşen kalpler sığmaz olur göğüs kafesine; kanat çırpar maşukunun sevgisiyle; uçsuz bucaksız özlem iklimlerinde…

Ey sevgili! selam olsun sana ve sevgiyle çarpan tüm yüreklere…

Reklamlar

~ tarafından kutaysevgi Ekim 22, 2007.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: