Marangoz

Yaşlı bir marangozun emeklilik çağı gelmişti. Yanında Çalıştığı mütahitt’e yapmış olduğu ahşap ev inşa işini bırakmak, eşi ve çoçukları ile birlikte daha rahat. daha huzurlu bir hayat sürme isteğinden bahsetti. Müteahhit, yıllardır birlikte çalıştığgı emaktar marangozunun işi bırakma isteğine oldukça üzüldü, fakat ondan kendine bir iylik olarak son bir ev daha yapmasını rica etti.

  Marangoz bu son olsun diye istemeye istemeye teklif kabul etti ve işe girişti. Ne varki gönlünün yaptığı işte olmadığı her halinden belli idi Bundan dolayı baştan savma bir işcilik ve kalitesiz malzeme kullandı. Ömrünü verdiği mesleğine böyle bir eserle son vermek ne büyük bir talihsizlikti.

Marangoz ev bittiğinde müteahhide teslim etmek üzere kendisini cağırttı, işveren evi gözden geçirmek için geldi; şöyle baktıktan sonra dış kapının anahtarını marangoza uzattı.

   “Bu ev senin. “Dedi” yıllardır süren emeklerinin karşılığı sana benden hediye” Marangoz şoka girdi ne kadar utanmıştı keşke yaptığı evin kendi evi olduğunu bilseydi o zaman böyle yaparmıydı.?

Unutmayın! Herkes kendi hayatının marangozudur. Herkes gün ve gün kendi hayatını inşa eder; bir çivi çakarak, bir tahta koyarak veya duvar dikerek…. Evet bugün aldığımız kararlar, ortaya koyduğumuz davranışlar sarf ettiğimiz sözler, yaptığımız hayırlar yarın yaşacağımız evin malzemeleridir. Elimizden gelinin azını değil fazlasını yapınki o evin içinde uzun yıllar huzurla yaşayabilesiniz.

Sevgiyle kalın inşallah.

Reklamlar

~ tarafından kutaysevgi Aralık 8, 2007.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: